Z inicjatywy Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF), we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego PLGBC, Polską Izbą Nieruchomości Komercyjnych (PINK), Polską Radą Centrów Handlowych (PRCH) oraz) oraz JWA, powstała Grupa Robocza złożona z przedstawicieli największych instytucji finansowych i ekspertów rynku nieruchomości.
W styczniu 2025 r. Grupa opracowała dokument wyjaśniający nowe wytyczne, które pomagają klientom sektora nieruchomości spełnić wymogi Taksonomii UE.
Celem Grupy było ułatwienie klientom banków oraz firmom z sektora nieruchomości spełnienia wymogów wynikających z Taksonomii Unii Europejskiej (UE).
W obliczu skomplikowanych regulacji, które budzą wiele pytań dotyczących wymogów dokumentacyjnych i interpretacji kryteriów, Grupa Robocza opracowała dokument wyjaśniający te założenia w sposób praktyczny i zrozumiały.
Efektem prac jest dokument, który:
Publikacja jest skierowana do firm z sektora nieruchomości, które realizują inwestycje finansowane przez banki i pomaga im lepiej zrozumieć, jakie informacje są wymagane, aby spełnić kryteria kwalifikacyjne związane z łagodzeniem zmian klimatu Taksonomii UE.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC w gronie ekspertów Grupy Roboczej reprezentowała Dorota Bartosz, Dyrektorka ds. Zrównoważonego Budownictwa.
- Taksonomia UE dla budynków odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu zrównoważonej przyszłości. Przyspiesza proces transformacji sektora budowlanego, wspiera osiąganie celów klimatycznych, zwiększa efektywność wykorzystania zasobów i poprawia jakość życia mieszkańców. Równocześnie wprowadza jednolite kryteria oceny, co ułatwia porównywanie projektów i eliminuje „greenwashing” (pozorne działania proekologiczne). Dzięki temu zarówno inwestorzy, jak i konsumenci mogą podejmować bardziej świadome decyzje - mówi Dorota Bartosz, Dyrektorka ds. Zrównoważonego Budownictwa w PLGBC.
Opracowanie zostało również przekazane do konsultacji Grupie Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii, co dodatkowo wzmacnia jego znaczenie i wartość dla rynku.
- Wyzwania związane z wdrażaniem Taksonomii UE sprawiają, że zarówno instytucje finansowe, jak i klienci często nie wiedzą, jakie konkretne wymogi dokumentacyjne są potrzebne. Dzięki naszej współpracy udało się opracować dokument, który czyni te wymagania zrozumiałymi i wspiera klientów w spełnianiu standardów zrównoważonego rozwoju - podkreśla Joanna Ałasa, Członkini Zarządu POLSIF.
Poznaj dokument:
https://cms.plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2025/01/Formularze_225_Kodowane.pdf
---
O Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje działania dla transformacji budynków, miast i ich otoczenia w takim kierunku, aby sposób ich planowania, projektowania, wznoszenia, użytkowania, modernizowania, rozbierania i przetwarzania był jak najbardziej zrównoważony.
Organizacja wspiera tworzenie zrównoważonych budynków dla wszystkich poprzez:
PLGBC stanowi część globalnej społeczności 80 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.
O Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF)
Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF) jest stowarzyszeniem, którego misją jest rozwijanie oraz promowanie polskiego i europejskiego rynku zrównoważonych inwestycji i finansów poprzez tworzenie, oraz rozpowszechnianie najlepszych praktyk należącym do sieci krajowych forów zrównoważonego inwestowania – EUROSIF.
Organizacja tworzy branżową platformę do współpracy inwestorów oraz podmiotów z rynku finansowego, zarówno krajowego, jak i międzynarodowego. Wspiera wzrost oraz transformację polskiej i europejskiej gospodarki, w szczególności rynku finansowego.
Popularyzuje wiedzę oraz realizuje badania i analizy z zakresu zrównoważonych finansów i ESG. Pomaga rozumieć regulacje prawne i uzgadniać je z krajową i europejską administracją publiczną.
www.polsif.org
All rights reserved 2013 - 2025; Deweloper Ads-Center.NET